Declarație fiscală pentru stabilirea impozitului pe mijloacele de transport

Primăria Municipiului Dej

Interacționează cu Primăria Municipiului Dej

Lista acte necesare

• Cerere tip
  • Actul de dobândire (ex.: contract de vânzare-cumpărare/factură fiscală/act de donație etc.) tradus în limba română (acolo unde este cazul) în conformitate cu prevederile Legii nr. 207/2015 privind Codul de Procedură Fiscală
  • Copie Carte de Identitate Cartea de identitate al autovehiculului
  • Fișa de înmatriculare
  • Certificat de atestare fiscală emis de Serviciul Taxe și Impozite al unității administrativ-teritoriale unde vânzătorul își are domiciliul
  • Adeverință eliberată de R.A.R. sau altă unitate autorizată, care să ateste sistemul de suspensie cu care este dotat autovehiculul de transport – marfă cu masă totală de peste 12 tone
  • În cazul mijloacelor de transport asupra cărora dreptul de proprietate s-a dobândit în străinătate și înmatriculate în circulație pe teritoriul altei țări (pe numele contribuabilului) se va solicită dovada faptului că respectivul mijloc de transport a fost radiat din circulație în țara respectivă, data dobândirii fiind în acest caz dată radierii din circulație; în lipsa acestui document, contribuabilul va da o declarație pe propria răspundere în care va declara că nu deține documentul mai sus menționat și va menționa data la care vehiculul respectiv a intrat pe teritoriul României, aceasta fiind și data dobândirii.

Observații

Pentru accesarea formularelor online aparținând departamentului taxe și impozite aveți nevoie de un cont verificat.

Puteți crea un cont accesând următorul link: creare cont.

Ulterior puteți solicita verificarea contului prin completarea formularului
Cerere înregistrare utilizator al sistemului electronic de încasare a impozitelor şi taxelor locale.
Pentru aprobarea acestei cereri este necesar ca un funcționar al Primăriei să vă verifice identitatea.